دوست خوبم سلام. من علیرضا یوسفیان‌پور هستم معلم و مشاور تحصیلی. امروز قرار است دقیق‌ترین بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی و تجربی را تقدیم حضورتان کنم. تمام محتوای مربوط به بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی و ریاضی در این مقاله، حاصل چندین ساعت بررسی دقیق دفترچه سوالات کنکور سال‌های اخیر تا کنکور 1402 است؛ مطمئن باشید با خواندن این مقاله، هر اطلاعاتی درباره مشخصات فیزیک در کنکور و همچنین تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی و ریاضی نیاز داشته باشید به‌دست خواهید آورد.

در پایان می‌توانید فایل PDF بارم‌بندی فیزیک کنکور را دانلود کنید. با من همراه باشید و در هر بخش سوالی ذهنتان را درگیر کرد از بخش نظرات مطرح کنید، قول می‌دهم به‌سرعت پاسخ دهیم.

تاثیر فیزیک در کنکور تجربی

تاثیر فیزیک در کنکور تجربی

در تصویر بالا تاثیر فیزیک در کنکور رشته تجربی را می‌توانید مشاهده کنید. از سال 1401 تا کنون، این درس تغییرات قابل توجهی را به‌‌خود دیده‌است. ضریب فیزیک 7 واحد است که تا حدودی اهمیت این درس را بیان می‌کند؛ بعد از دروس زیست و شیمی، دو درس ریاضی و فیزیک از لحاظ ضریب جایگاه سوم را در رشته تجربی به‌خود اختصاص می‌دهند.

ترتیب سوالات و جایگاه فیزیک در کنکور تجربی نیز از این تغییرات در امان نمانده است؛ تا سال 1400، درس فیزیک در دومین دفترچه به‌عنوان هشتمین درس قرار داشت، در کنکور 1401 داوطلبان در دفترچه سوم، به‌عنوان هفتمین درس با سوالات فیزیک دست و پنجه نرم می‌کردند؛ اما از کنکور 1402، این درس در دفترچه دوم به‌عنوان دومین درس قرار گرفت.

از سوال 46 تا 75 مربوط به تست‌های فیزیک می‌باشد که 30 تست از بودجه‌بندی کنکور را به‌‌خود اختصاص می‌دهد. برای پاسخ به سوالات فیزیک 40 دقیقه زمان در نظر گرفته شده‌است که سهم هر سوال 80 ثانیه می‌باشد. ارزش هر تست فیزیک در کنکور تجربی مانند درس ریاضی 3/3 درصد است.

منابع طراحی سوالات فیزیک تجربی، 11 فصل این درس در پایه‌های دهم تا دوازدهم هستند. تعداد فصل‌های هر پایه را به‌صورت زیر می‌توان مشخص کرد:

 • تعداد فصل‌های فیزیک دهم: 4 فصل
 • تعداد فصل‌های فیزیک یازدهم: 3 فصل
 • تعداد فصل‌های فیزیک دوازدهم: 4 فصل

دوستان خوبم با اهمیت و مشخصات درس فیزیک آشنا شدیم، در این قسمت از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای مشاهده سایر مقالات بودجه‌بندی، از لینک‌های زیر استفاده کنید که کامل‌ترین تحلیل مربوط به سوالات هر درس در انتظار شماست:

بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

در تصویر بالا تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی قرار داده شده‌ است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، بارم‌بندی فیزیک کنکور در چند سال اخیر ثابت نبوده‌ و هر سال تغییراتی در تعداد سوالات هر فصل به چشم می‌خورد. اما در ستون ششم، میانگین تعداد سوالات هر فصل فیزیک در کنکور تجربی قرار داده شده است و توصیه می‌کنم بیشتر به این ستون توجه کنید.

برمبنای همین آمار می‌توان سهم هر پایه از بودجه‌بندی فیزیک تجربی را به‌صورت زیر خلاصه کرد:

 • بودجه‌بندی فیزیک دهم تجربی: 7 تست
 • بودجه‌بندی فیزیک یازدهم تجربی: 9 تست
 • بودجه‌بندی فیزیک دوازدهم تجربی: 14 تست

با یک بررسی ساده از محتواهای کتاب درسی می‌توان به این نتیجه رسید که فیزیک دوازدهم حجم بیشتری نسبت به سایر پایه‌ها دارد و به‌همین دلیل سهم سوالات بیشتری را به‌خود اختصاص می‌دهد. فصل‌های پر تست فیزیک در رشته تجربی در پایه دوازدهم قرار دارند که شامل “حرکت بر خط راست (فصل اول فیزیک دوازدهم)” و “نوسان و موج(فصل سوم فیزیک دوازدهم)” می‌باشند. فصل “فیزیک و اندازه‌گیری (فصل اول فیزیک دهم)” کم‌ترین تعداد تست را به‌خود اختصاص می‌دهد، اما نباید فراموش کنید که این فصل دارای مفاهیم مهمی همچون “چگالی” است که یکی از بخش‌های مهم فصل “ویژگی‌های فیزیکی مواد” محسوب می‌شود.

پرونده بودجه‌بندی سوالات فیزیک کنکور تجربی در این قسمت بسته می‌شود و به سراغ رشته ریاضی خواهیم رفت، در این بخش از شما دعوت می‌کنم با استفاده از لینک‌های زیر، محتواهای مفید سایت را مشاهده کنید:

تاثیر فیزیک در کنکور ریاضی

تاثیر فیزیک در کنکور ریاضی

در رشته ریاضی، فیزیک با ضریب 9 دومین درس مهم این رشته محسوب می‌شود. فیزیک رشته ریاضی در سال‌های اخیر تغییراتی را به‌‌خود دید که مهمترین آنها، کاهش بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی از 45 سوال به 35 سوال بود. سوالات فیزیک در دومین دفترچه اختصاصی رشته ریاضی، به‌عنوان دومین درس قرار دارند که از سوال 41 شروع می‌شوند و تا سوال 75 ادامه دارند. ارزش هر تست فیزیک در رشته ریاضی حدودا 2/8 درصد است.

برای پاسخ‌گویی به سوالات این درس 45 دقیقه زمان در نظر گرفته شده‌است که سهم هر سوال 77 ثانیه می‌باشد. منابع طراحی سوالات فیزیک رشته ریاضی 15 فصل در پایه‌های دهم تا دوازدهم هستند که پراکندگی آنها را به‌صورت زیر می‌توان خلاصه کرد:

 • تعداد فصل‌های فیزیک دهم ریاضی: 5 فصل
 • تعداد فصل‌های فیزیک یازدهم ریاضی: 4 فصل
 • تعداد فصل‌های فیزیک دوازدهم ریاضی: 6 فصل

دوستان عزیزم مشخصات فیزیک در رشته ریاضی را به‌صورت کامل بررسی کردیم، در این بخش شما را دعوت می‌کنم با استفاده از لینک‌های زیر از محتواهای مشاوره‌ای مفید رشته ریاضی دیدن کنید:

بودجه‌بندی فیزیک کنکور ریاضی

بودجه بندی فیزیک در کنکور ریاضی

در تصویر بالا تعداد سوالات فیزیک کنکور ریاضی در سه سال اخیر برای هر فصل مشخص شده است. تغییراتی که مشاهده می‌کنید بیشتر به‌دلیل کاهش تعداد کل سوالات در سه سال اخیر می‌باشد. اما مهمترین قسمت این تصویر، ستون “میانگین” است و همان‌طور که از اسم آن پیداست، میانگینی از سوالات چند سال اخیر برای هر فصل را نمایش می‌دهد. بر اساس میانگین تعداد سوالات، سهم هر پایه از بودجه‌بندی این درس را به‌صورت زیر می‌توان خلاصه کرد:

 • تعداد سوالات فیزیک دهم ریاضی در کنکور: 8 تست
 • تعداد سوالات فیزیک یازدهم ریاضی در کنکور: 10 تست
 • تعداد سوالات فیزیک دوازدهم ریاضی در کنکور: 17 تست

سه فصل اول فیزیک دوازدهم، فصل‌های پر تست فیزیک کنکور محسوب می‌شوند و فصل‌های “فیزیک و اندازه‌گیری (فصل اول فیزیک دهم)” و “برهم‌کنش امواج (فصل چهارم فیزیک دوازدهم)” کم‌ترین تعداد تست را به‌خود اختصاص می‌دهند.

دوستان خوبم به پایان مقاله بودجه‌بندی فیزیک کنکور رسیدیم و سعی کردم تمام اطلاعاتی که نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهم؛ اگر در رابطه با بودجه‌بندی این درس سوالی دارید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید. برای دسترسی به سایر مقالات مهم سایت می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

دانلود بودجه‌بندی فیزیک کنکور

سوالات متداول

5 1 رای
امتیاز شما به این مقاله

درباره نویسنده

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانه
دوره
خانه
پیمایش به بالا