با فیزیک رابطه خوبی ندارم! زمان کمی تا کنکور دارم و تا کنون عملکرد خوبی نداشته‌ام! به‌ دنبال رشته‌های پر متقاضی نیستم و اصلا نیاز ندارم کل مباحث فیزیک را مطالعه کنم! اگر به دنبال فصل‌های مهم فیزیک در کنکور هستید، احتمالا یکی از شرایط قبل را دارید. من علیرضا یوسفیان‌پور هستم و به شما قول می‌دهم کامل‌ترین مقاله مباحث مهم فیزیک در کنکور نظام جدید را تقدیم حضورتان کنم. ابتدا به سراغ مباحث فیزیک در کنکور می‌رویم و سپس چندین طرح پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری روی مباحث تست‌خیز فیزیک کنکور تجربی و ریاضی را بررسی می‌کنیم تا بتوانید بر اساس زمان، سطح درسی و هدفی که دارید بهترین عملکرد را در درس فیزیک داشته باشید.

در پایان مقاله می‌توانید فایل PDF فصل‌های آسان فیزیک کنکور تجربی و ریاضی را دانلود کنید. با من همراه باشید و در هر بخش سوالی داشتید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید.

مباحث فیزیک کنکور تجربی

پایهفصلعنوان فصل
فصل‌های فیزیک دهم تجربیفصل 1فیزیک و اندازه‌گیری
فصل 2ویژگی‌های فیزیکی مواد
فصل 3کار، انرژی و توان
فصل 4دما و گرما
فصل‌های فیزیک یازدهم تجربیفصل 1الکتریسیته ساکن
فصل 2جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم
فصل 3مغناطیس و القای الکترومغناطیس
فصل‌های فیزیک دوازدهم تجربیفصل 1حرکت بر خط راست
فصل 2دینامیک
فصل 3نوسان و امواج
فصل 4آشنایی با فیزیک اتمی و هسته‌ای

منابع طراحی سوالات فیزیک کنکور، 11 فصل از پایه دهم تا دوازدهم هستند که سرفصل‌های هرکدام را در جدول بالا مشاهده می‌کنید. اما اینجا قرار است یک دسته‌بندی طلایی برای مباحث فیزیک تجربی تنظیم کنیم. کل مباحث فیزیک را به پنج دسته تقسیم می‌کنیم:

 • مکانیک: حرکت بر خط راست، دینامیک و کار، انرژی و توان.
 • الکتریسیته و مغناطیس: الکتریسیته ساکن، جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم و مغناطیس و القای الکترومغناطیس.
 • سیالات: ویژگی‌های فیزیکی مواد و دما و گرما.
 • ارتعاشات: نوسان و امواج
 • فیزیک نوین: آشنایی با فیزیک اتمی و هسته‌ای

فصل اول فیزیک دهم با توجه به اینکه دارای مفاهیم مورد نیاز برای سایر فصل‌ها می‌باشد در هیچ‌کدام از دسته‌ها قرار نمی‌گیرد. باتوجه به این ساختار تا حدودی می‌توان ارتباط فصل‌های مختلف را پیدا کرد که در ترتیب مطالعه مباحث فیزیک کنکور نیز تاثیر دارد.

دوستان خوبم در این بخش، شما را دعوت می‌کنم با استفاده از لینک‌های زیر، مقالات بودجه‌بندی را مطالعه کنید که اطلاعات بسیار مفیدی در انتظارتان است:

پیش‌نیازهای فیزیک در کنکور تجربی

پیش نیاز فصل های فیزیک

در بخش قبلی، 11 فصل فیزیک تجربی را به پنج دسته تقسیم کردیم. در این درس، مانند ریاضی بحث پیش‌نیاز و هم‌نیاز وجود دارد که در انتخاب مباحث مهم فیزیک در کنکور تجربی نظام جدید تاثیر قابل توجهی دارد. به عنوان مثال فصل‌ نوسان و امواج و گاهی اوقات کار، انرژی و توان را به عنوان مباحث قابل سرمایه‌گذاری معرفی می‌کنند. اما مشکل اینجاست که این دو فصل، وابسته به فصل 1 و 2 فیزیک دوازدهم هستند و حتی سوالات ترکیبی آنها بارها در کنکور مشاهده شده است.

در تصویر بالا پیش‌نیازهای فیزیک کنکور را در دو دسته می‌توانید مشاهده کنید. دسته سطح 1، مباحث مادر و وابسته هستند و باید زنجیروار مطالعه شوند. ردپای این فصول به‌ویژه دینامیک در جای جای فیزیک محسوس می‌باشد؛ به‌ عنوان مثال در فصل‌های کار، انرژی و توان، ویژگی‌های مواد، الکتریسیته ساکن، مغناطیس و القای الکترومغناطیس، عبارت نیرو (F) را مشاهده می‌کنید؛ خود نیرو در فصل دوم فیزیک دوازدهم (دینامیک) آموزش داده می‌شود. از طرفی پیش‌نیاز نیرو، فصل حرکت بر خط راست می‌باشد. ضمنا برای درک بهتر و حل تست‌های ترکیبی کار و انرژی و نوسان و موج لازم است که حرکت و دینامیک را مفهومی آموخته باشید.

اما مباحث سطح 2 با سطح 1 ارتباطی ندارند و یا ارتباط کمی دارند. نکته مهم اینجاست که فصل‌های سطح 2 برخلاف دسته اول، تا حدود زیادی مستقل می‌باشند؛ به عنوان مثال شما می‌توانید بدون مطالعه دما و گرما، مغناطیس را به بهترین شکل بخوانید و تست بزنید. با توجه به همین موضوع و درجه سختی فصل‌های فیزیک تجربی، مهمترین فصل‌ها را در ادامه تعیین خواهیم کرد.

قبل از ادامه مقاله برای شما یک پیشنهاد ویژه هم دارم؛ اگر به دنبال بررسی مباحث مهم کنکور برای سایر دروس هستید، توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

مباحث آسان فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

به اصلی‌ترین بخش مقاله رسیدیم. در این بخش مباحث آسان فیزیک کنکور تجربی نظام جدید را در 4 طرح بررسی خواهیم کرد. هر تست فیزیک در کنکور تجربی 3/3 درصد ارزش دارد، بر مبنای این درصد، رعایت پیش‌نیازها و درجه سختی فصل‌های فیزیک، این طرح‌ها دسته‌بندی شده‌اند و با توجه به رتبه مد نظر و زمانی که در اختیار دارید می‌توانید به سادگی طرح مناسب خود را پیدا کنید.

70 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

هفتاد درصد فیزیک کنکور تجربی

تصویر بالا 70 درصد مباحث فیزیک کنکور تجربی را نمایش می‌دهد. در این طرح مباحث نوسان و امواج، جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم و کار، انرژی و توان حذف شده‌‌اند. از نظر عده زیادی از داوطلبان کنکور، فصل‌های حذف شده از سختی بالایی برخوردار هستند و فصل نوسان و امواج و مدارهای الکتریکی به‌ دلیل حجم مطالبی که دارند، نیازمند زمان زیادی برای مطالعه هستند. اما نکته بعدی ترتیب مطالعه مباحث است که توصیه می‌کنم طبق ترتیب داخل تصویر این‌کار را انجام دهید.

50 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

طرح دوم شامل پنجاه درصد فیزیک کنکور تجربی است. مباحثی که برای رسیدن به این درصد نیاز دارید در تصویر بالا مشخص شده است؛ در میان این مباحث، از لحاظ حجم و سختی، الکتریسیته ساکن جایگاه اول را دارد، مغناطیس و القای الکترومغناطیس و دما و گرما در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. توصیه می‌کنم مطالب را با همان ترتیبی که داخل تصویر وجود دارد مطالعه کنید.

اما یک نکته مهم؛ درباره مبحث نیروی گرانش که جزو مباحث پیشنهادی این بخش است باید بدانید که هر سال حدودا یک تست را به خود اختصاص می‌دهد و حالت نسبتا مستقل به سایر مباحث دینامیک دارد؛ فقط کافیست فرمول آن را بلد باشید. مطالعه و حل تست‌های آن حدود 1/5 ساعت زمان نیاز دارد.

30 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

چگونه فیزیک را ۳۰ درصد بزنیم؟ مباحثی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، 30 درصد فیزیک رشته تجربی را به خود اختصاص می‌دهند. در این طرح ترکیبی از مباحث مستقل فیزیک کنکور در هر سه پایه را مطالعه خواهید کرد که با 30 الی 45 روز مطالعه می‌توان روی آنها مسلط شد.

در صورتی که بعد از مطالعه مباحث فوق زمان داشتید و به دنبال پاسخ به اینکه چگونه فیزیک را ۴۰ درصد بزنیم بودید می‌توانید مبحث “الکتریسیته ساکن” را مطالعه کنید و روی 40 درصد فیزیک تجربی مسلط شوید.

20 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

آخرین بخش از مباحث مهم فیزیک کنکور تجربی مربوط به 20 درصد مباحث است. توصیه می‌کنم این طرح را زمانی استفاده کنید که کمتر از یک ماه تا کنکور زمان دارید. از مباحث فوق 6 تست در کنکور تجربی طرح می‌شود که معادل 20 درصد می‌باشد.

دوستان خوبم فصل‌های راحت فیزیک کنکور تجربی را بررسی کردیم و 4 طرح مهم را ارائه دادیم که که با توجه به وضعیت تحصیلی خود می‌توانید طرح مناسب را انتخاب کنید. فقط یک توصیه نهایی برای سوال “کدام فصل‌های فیزیک را برای کنکور حذف کنیم”؛ اگر قصد حذف کردن دارید حتما به دسته سطح 1 در بخش پیش‌نیاز دقت کنید؛ مطالعه فصل دینامیک بدون تسلط روی حرکت بر خط راست بازدهی مناسبی نخواهد داشت. این موضوع درباره فصل کار، انرژی و توان بدون تسلط بر دینامیک و حرکت بر خط راست نیز صدق می‌کند.

حفظیات فیزیک کنکور تجربی

عنوانفصلدرس
حفظیات فیزیک دهم تجربیفصل 2دروس 1 و 2
فصل 4دروس 1 و 5
حفظیات فیزیک یازدهم تجربیفصل 1دروس 1 و 2
فصل 3دروس 1، 2 و 6
حفظیات فیزیک دوازدهم تجربیفصل 3درس 5، 6 و 7
فصل 4دروس 2، 3، 4، 5 و 6

درصد حفظیات فیزیک در کنکور چه‌قدر است و شامل کدام فصل‌ها می‌باشد؟ دوستانی هم وجود دارند که در کنار مباحث آسان فیزیک به دنبال حفظیات فیزیک کنکور هستند. باید در جریان باشید که سهم حفظیات در کنکور بسیار کم است و در کنکور 1402 فقط 2 سوال حفظی از فیزیک طرح شده بود. اما اگر مایل به خواندن مطالب حفظی هستید می‌توانید از جدول بالا استفاده کنید که فصل‌ها و دروس دارای مطالب حفظی مشخص شده است.

به عنوان آخرین بخش مربوط به رشته تجربی از شما دعوت می‌کنم با کمک لینک‌های زیر، سایر محتواهای مفید سایت را مشاهده کنید:

مباحث فیزیک کنکور ریاضی

پایهفصلعنوان فصل
فصل‌های فیزیک دهم ریاضیفصل 1فیزیک و اندازه‌گیری
فصل 2ویژگی‌های فیزیکی مواد
فصل 3کار، انرژی و توان
فصل 4دما و گرما
فصل 5ترمودینامیک
فصل‌های فیزیک یازدهم ریاضیفصل 1الکتریسیته ساکن
فصل 2جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم
فصل 3مغناطیس
فصل 4القای الکترومغناطیسی و جریان متناوب
فصل‌های فیزیک دوازدهم ریاضیفصل 1حرکت بر خط راست
فصل 2دینامیک و حرکت دایره‌ای
فصل 3نوسان و موج
فصل 4برهم‌کنش‌های موج
فصل 5آشنایی با فیزیک اتمی
فصل 6آشنایی با فیزیک هسته‌ای

در جدول بالا می‌توانید فصل‌های فیزیک رشته ریاضی را مشاهده کنید. فیزیک به عنوان دومین درس مهم رشته ریاضی، از 15 فصل تشکیل شده است. در یک دسته‌بندی طلایی می‌توان مباحث فیزیک رشته ریاضی را به‌صورت زیر خلاصه کرد:

 • مکانیک: حرکت بر خط راست، دینامیک و حرکت دایره‌ای و کار، انرژی و توان.
 • سیالات: ویژگی‌های فیزیکی مواد، دما و گرما و ترمودینامیک.
 • الکتریسیته و مغناطیس: الکتریسیته ساکن، جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم، مغناطیس و القای الکترومغناطیسی و جریان متناوب.
 • ارتعاشات: نوسان و موج و برهم‌کنش‌های موج.
 • فیزیک نوین: آشنایی با فیزیک اتمی و آشنایی با فیزیک هسته‌ای.

فصل اول فیزیک دهم با توجه به اینکه مباحث پراکنده‌ای دارد، بیشتر حالت پیش‌نیاز داشته و در هیچ‌کدام از دسته‌های فوق جای نمی‌گیرد. این دسته‌بندی تا حدودی فصل‌های مرتبط فیزیک کنکور نظام جدید را نشان می‌دهد که در بخش بعدی بیشتر بررسی خواهیم کرد.

پیش‌نیازهای فیزیک در رشته ریاضی

پیش نیازهای فیزیک کنکور ریاضی

تصویر بالا، مباحث فیزیک رشته ریاضی را در دو دسته نمایش می‌دهد؛ دسته سطح 1، مباحثی هستند که ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و باید به‌صورت زنجیروار مطالعه شوند. به عنوان مثال در فصل نوسان، برای درک کامل مطالب باید اطلاعاتی درباره دینامیک و حتی حرکت بر خط راست داشته باشید، یا در فصل برهم‌کنش‌های موج داشتن تسلط روی مباحث نوسان و امواج ضروری است. ترتیب پیش‌نیاز میان فصل‌های سطح 1 در تصویر بالا مشخص شده است.

فصل‌های سطح 2، با سطح 1 و همچنین با یکدیگر ارتباطی ندارند و یا ارتباط آنها کم و قابل چشم‌پوشی است. به عنوان مثال می‌توانید فصل الکتریسیته ساکن را بدون تسلط روی دما و گرما مطالعه کنید.

توجه به این دسته‌ها در مطالعه و انتخاب مباحث آسان فیزیک کنکور ریاضی اهمیت دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم. اما در اینجا قصد دارم شما عزیزان را دعوت کنم تا مقاله مباحث مهم ریاضی رشته ریاضی را از همین سایت مطالعه کنید که اطلاعات مفیدی برای حذف مباحث این درس ارائه شده است.

مباحث آسان فیزیک کنکور ریاضی

فیزیک کنکور ریاضی از 35 تست تشکیل شده ‌است که سهم هر تست حدودا 2/8 درصد است. در این قسمت 4 طرح از مباحث تست‌خیز فیزیک کنکور ریاضی را بررسی می‌کنیم که با توجه به زمان و سطح درسی خود می‌توانید بهترین طرح را انتخاب کنید.

70 درصد فیزیک کنکور ریاضی نظام جدید

70 درصد مباحث فیزیک کنکور ریاضی

در تصویر بالا 70 درصد فصل‌های آسان فیزیک کنکور ریاضی را می‌توانید مشاهده کنید. در این بخش 4 فصل زیر حذف شده‌اند:

 • نوسان و موج
 • برهم‌کنش‌های موج
 • جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم
 • کار، انرژی و توان

مباحث تست‌خیز فیزیک کنکور ریاضی در این بخش، 26 تست را به خود اختصاص می‌دهند که معادل 74 درصد فیزیک رشته ریاضی است.

50 درصد فیزیک کنکور ریاضی نظام جدید

فصل های آسان فیزیک کنکور ریاضی برای رسیدن به درصد 50 را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. در این طرح 4 فصل اول فیزیک دوازدهم، فصل جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم و کار، انرژی و توان حذف شده‌اند. توصیه می‌کنم بر اساس ترتیبی که داخل تصویر مشاهده می‌کنید مطالب را مطالعه کنید.

30 درصد فیزیک کنکور ریاضی نظام جدید

در سومین طرح از مباحث مهم فیزیک در کنکور ریاضی نظام جدید،1 فصل از فیزیک دهم، 4 فصل فیزیک یازدهم و 4 فصل فیزیک دوازدهم حذف شده است. در این بخش هم توصیه می‌کنم طبق ترتیبی که در تصویر مشاهده می‌کنید به مطالعه آسان‌ترین مباحث فیزیک کنکور ریاضی بپردازید.

20 درصد فیزیک کنکور ریاضی نظام جدید

آخرین طرح فیزیک رشته شامل 20 درصد از مباحث این درس است؛ در تصویر بالا 4 فصل که برای رسیدن به این درصد نیاز دارید مشخص شده‌اند. اما یک نکته مهم، با توجه به سلیقه فردی، اگر با فصل ترمودینامیک رابطه خوبی ندارید، می‌توانید فصل ویژگی‌های فیزیکی مواد را جایگزین کنید.

حفظیات فیزیک کنکور ریاضی

عنوانفصلدرس
حفظیات فیزیک دهم ریاضیفصل 2دروس 1 و 2
فصل 4دروس 1 و 5
فصل 5دروس 1، 2، 4، 6، 7 و 8
حفظیات فیزیک یازدهم ریاضیفصل 1دروس 1، 2 و 9
فصل 3دروس 1، 2 و 6
حفظیات فیزیک دوازدهم ریاضیفصل 3درس 5 و 6
فصل 4دروس 3 و 4
فصل 5دروس 2، 3 و 4
فصل 6کامل

فصل‌های دارای حفظیات فیزیک در کنکور ریاضی را در جدول فوق می‌توانید مشاهده کنید؛ اما باید بدانید که درصد حفظیات فیزیک در کنکور ریاضی بسیار ناچیز است و اگر زمان کمی دارید بهترین کار تمرکز بر طرح‌های قبلی است. دوستان عزیزم به پایان فصل‌های مهم فیزیک در کنکور رسیدیم و سعی کردم تمامی اطلاعاتی که نیاز دارید به ساده‌ترین شکل ممکن در اختیارتان قرار دهم؛ در این بخش از شما دعوت می‌کنم با استفاده از لینک‌های زیر به سایر محتواهای ارزشمند سایت دسترسی داشته باشید:

دانلود PDF مباحث تست‌خیز فیزیک در کنکور

سوالات متداول

5 2 رای ها
امتیاز شما به این مقاله

درباره نویسنده

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانه
دوره
خانه
پیمایش به بالا