درحال نزدیک شدن به کنکور هستید؛ برای ریاضی هیچ قدمی برنداشته‌اید و از طرفی درگیر یک دوراهی هستید که آیا امسال بیخیال شوم و برای سال بعد تلاش کنم یا اینکه همین امسال راه‌حلی برای یک نتیجه خوب پیدا کنم؟ اگر راه اول را انتخاب کنید طعم شکست را خواهید چشید؛ اما اگر به‌دنبال راه دوم هستید تبریک می‌گویم چون امروز قرار است به شما کمک کنم تا حتی اگر یک ماه تا کنکور زمان داشته باشید، با سرمایه‌گذاری روی مباحث تست‌خیز ریاضی کنکور تجربی و انسانی بتوانید درصد قابل قبولی در ریاضی کسب کنید.

انتخاب مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی و انسانی به دلیل ارتباط فصل‌های این درس با یکدیگر کار آسانی نیست؛ به‌عنوان مثال شاید شنیده باشید که عده زیادی توصیه می‌کنند اگر زمان کمی دارید مبحث مشتق را بخوانید! ولی سوال اینجاست برای جواب دادن به سوالات مشتق، باید معادله و نامعادله بلد باشید، تابع بلد باشید و تا حدودی روی حد و مثلثات هم مسلط باشید؛ یعنی با انجام این‌کار فقط وقت خود را از دست خواهید داد و نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

اگر دوست دارید درگیر این مشکلات نشوید، خوشحال باشید چون قرار است به بهترین راه‌حل ممکن برسید. من علیرضا یوسفیان پور هستم معلم و مشاور تحصیلی و امروز کامل‌ترین مقاله فصل‌های مهم ریاضی در کنکور انسانی و تجربی را در اختیارتان قرار خواهم داد. ابتدا ساختار مباحث ریاضی را در هر رشته بررسی خواهیم کرد، سپس مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی و انسانی را براساس زمانی که در اختیار دارید دسته‌بندی می‌کنیم. تا انتها با من باشید و در هر بخش دچار ابهامی شدید سریعا از طریق نظرات مطرح کنید.

مباحث ریاضی در کنکور تجربی

پایهفصلعنوان فصل
دهمفصل 1مجموعه، الگو و دنباله
فصل 2مثلثات
فصل 3 توان‌های گویا و عبارات جبری
فصل 4معادلات و نامعادلات
فصل 5 تابع
فصل 6 شمارش بدون شمردن
فصل 7آمار و احتمال
یازدهمفصل 1هندسه تحلیلی
فصل 2هندسه
فصل 3تابع
فصل 4مثلثات
فصل 5توابع نمایی و لگاریتمی
فصل 6حد و پیوستگی
فصل 7آمار و احتمال
دوازدهمفصل 1تابع
فصل 2مثلثات
فصل 3حد بی‌نهایت و حد در بی‌نهایت
فصل 4مشتق
فصل 5کاربرد مشتق
فصل 6هندسه
فصل 7احتمال

ریاضی رشته تجربی از 21 فصل در سه پایه تشکیل شده است. در جدول بالا تمامی مباحث ریاضی در کنکور تجربی براساس پایه و فصل تفکیک شده‌اند. این جدول قرار است مبنای کار ما برای انتخاب مهمترین مباحث ریاضی در کنکور تجربی باشد و استفاده از ساختار زنجیروار و مستقل که در بخش بعدی با آن آشنا خواهیم شد، به ما کمک می‌کند اصولی‌ترین انتخاب ممکن را برای مباحث تست‌خیز ریاضی تجربی داشته باشیم.

پیش‌نیازهای ریاضی کنکور تجربی

مهمترین دلیلی که داوطلبان در انتخاب مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی دچار اشتباه می‌شوند بحث پیش‌نیازهای ریاضی کنکور تجربی است. درس ریاضی دارای دو نوع مبحث است:

 • مباحث مستقل
 • مباحث زنجیروار

مباحث مستقل، مباحثی هستند که یا با سایر مباحث ارتباط کمی دارند یا اصلا ارتباطی ندارند؛ به عنوان مثال مباحث هندسه، احتمال و شمارش بدون شمردن، دنباله‌های حسابی و هندسی که ارتباطی با سایر بخش‌ها مثلا حد یا تابع ندارند.

اما مباحث زنجیر وار بخش‌هایی از ریاضی هستند که مانند یک زنجیر به هم متصل هستند؛ مانند مثلثات که در اکثر بخش‌های ریاضی مانند تابع، معادلات، حد و مشتق وجود دارد. در تصویر پایین می‌توانید دسته‌بندی مباحث زنجیروار و مستقل را مشاهده کنید.

پیش نیازهای ریاضی در کنکور تجربی

برای رعایت پیش‌نیازهای ریاضی کنکور تجربی نظام جدید، فرقی ندارد اول مباحث مستقل را مطالعه کنید یا مباحث زنجیروار؛ مهمترین نکته رعایت ترتیب مطالعه مباحث زنجیروار است که در تصویر بالا ترتیب آنها مشخص شده است. همچنین ذکر چند نکته به‌صورت زیر الزامیست:

 • مبحث توان‌های گویا و عبارات جبری به تنهایی مستقل است اما پیش‌نیاز اصلی سایر مباحث می‌باشد.
 • منظور از معادلات و نامعادلات فصل‌ چهار دهم و درس 2 و 3 فصل اول یازدهم می‌باشد.
 • تابع شامل فصل‌های پنج دهم، سه و پنج یازدهم و یک دوازدهم می‌باشد.

بحث پیش‌نیازهای ریاضی تجربی را به ساده‌ترین شکل ممکن در اختیارتان قرار دادم؛ اگر آماده‌اید سریعا به سراغ مباحث تست‌خیز ریاضی کنکور تجربی برویم اما اگر دوست دارید از سهم سوالات هر فصل ریاضی در کنکور و همچنین سایر دروس مطلع شوید توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید که اطلاعات مفیدی در انتظار شماست:

مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی 1402

هر تست از ریاضی کنکور تجربی ارزش 3/3 درصدی دارد؛ برمبنای همین درصد و رعایت پیش‌نیازهای ریاضی تجربی، 5 طرح مطالعاتی همراه با زمان تقریبی که برای مطالعه نیاز دارید را در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد. با کمک این توضیحات به‌سادگی می‌توانید بر اساس وضعیت درسی ریاضی و زمانی که دارید بهترین انتخاب را داشته باشید. در انتها فصل‌های مهم ریاضی در کنکور را به‌صورت جمع‌بندی در اختیارتان قرار خواهم داد.

70 درصد ریاضی کنکور تجربی

70 درصد مباحث ریاضی در کنکور تجربی

اولین طرح از فصل‌های مهم ریاضی در کنکور تجربی مربوط به 70 درصد از مباحث ریاضی کنکور تجربی است؛ فرض را بر این خواهیم گرفت که برای آمادگی کنکور کلا 5 ماه زمان دارید؛ با هفته‌ای 2 الی 3 جلسه 2/5 ساعته حدودا 4 ماه برای تسلط روی 70 درصد مباحث ریاضی تجربی نیاز دارید. در این طرح هدف بیشتر حذف سخت‌ترین مباحث ریاضی رشته تجربی است که به‌صورت زیر می‌باشند:

 • هندسه : 4 تست
 • مشتق و کاربرد مشتق: 4 تست
 • ترکیب توابع: 1 تست

برای رسیدن به 70 درصد از مباحث مهم ریاضی کنکور تجربی باید به 21 تست پاسخ دهید؛ مباحث فوق جزو فصل‌های سنگین محسوب می‌شوند که برای مطالعه زمان زیادی نیاز دارند. با حذف این بخش‌ها لطمه‌ای به سایر مباحث وارد نمی‌شود و از لحاظ استرس فشار کمتری روی شما خواهد بود.

50 درصد ریاضی کنکور تجربی

چگونه ریاضی را 50 درصد بزنیم

دومین طرح مطالعاتی از مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی نظام جدید، مربوط به 50 درصد ریاضی کنکور تجربی است؛ در این بخش تمرکز روی مباحثی است که به زمان کمتری نیاز دارند که در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. برای داوطلبی با سطح نسبتا متوسط و با میانگین هفته‌ای 3 جلسه 2/5 ساعته برای درس ریاضی، حدود 2 ماه زمان برای تسلط روی این دسته از فصل‌های تست‌خیز ریاضی تجربی زمان نیاز است.

مباحثی که در این بخش می‌توان حذف کرد به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • هندسه
 • تابع
 • حد و پیوستگی
 • مشتق
 • کاربرد مشتق

دقت کنید که ترتیب مطالعه مهمترین مباحث ریاضی کنکور تجربی بسیار مهم است و توصیه می‌کنم به ترتیبی که در داخل تصویر مشخص شده روی این مباحث زمان بگذارید تا ساختار صحیح دسته زنجیروار حفظ شود.

۴۰ درصد ریاضی کنکور تجربی

چگونه ریاضی را 40 درصد بزنیم

اگر کمتر از 2 ماه برای کنکور زمان دارید این طرح همان‌چیزی است که به دنبالش هستید؛ در این بخش که شامل 40 درصد ریاضی کنکور می‌باشد مباحث به شدت آسان را در نظر گرفته‌ایم؛ فصل‌های مهم ریاضی در کنکور 1402 که حدود 13 تست را به‌خود اختصاص می‌دهند، می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد و شما را به پاسخ این سوال که چگونه ریاضی را 40 درصد بزنیم می‌رساند:

 • مجموعه، الگو و دنباله
 • آمار
 • شمارش بدون شمردن و احتمال
 • معادلات و نامعادلات
 • توابع نمایی و لگاریتمی
 • آهنگ تغییرات در فصل مشتق

شاید با دیدن بعضی از مباحث مهم ریاضی کنکور تجربی مانند آهنگ تغییرات تعجب کنید، زیرا در بخش بالا اشاره کردیم که فصل مشتق دارای پیش‌نیازهای مهمی در سایر فصل‌هاست، اما مبحث موردنظر در اینجا آهنگ تغییرات است که سوالات آن به شدت ساده هستند و هر سال هم میانگین یک سوال را به خود اختصاص می‌دهد. توجه کنید بعضی از سوالات آهنگ تغییرات نیاز به تسلط روی فرمول‌های مشتق دارد و اگر قصد دارید یک سرمایه‌گذاری اصولی روی آهنگ تغییرات داشته باشید توصیه می‌کنم فرمول‌های مشتق را بلد باشید که در حل تست‌های این مبحث در منبع آموزشی خود آنها را مشاهده خواهید کرد.

30 درصد ریاضی کنکور تجربی

چگونه ریاضی را 30 درصد بزنیم

تا روز کنکور یک ماه زمان دارید و قصد دارید که سریع ریاضی را جمع کنید. این بخش از تست‌خیزترین مباحث ریاضی کنکور تجربی مناسب شماست. مباحثی که در این قسمت می‌توانید روی آنها سرمایه‌گذاری کنید به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • مجموعه، الگو و دنباله
 • آمار
 • شمارش بدون شمردن و احتمال
 • توابع نمایی و لگاریتمی
 • آهنگ تغییرات در فصل مشتق

در این بخش یعنی چگونه ریاضی را 30 درصد بزنیم، مباحث فوق از لحاظ آسانی و از نظر حجم، ارزش سرمایه‌گذاری را دارند. بحث آهنگ تغییرات در فصل مشتق را توصیه می‌کنم همانند توضیحات بخش قبلی مطالعه کنید. برای تسلط روی ریاضی کنکور در یک ماه، این مباحث توصیه می‌شود که البته این زمان باتوجه به سطح درسی و منبعی که استفاده می‌کنید قابل تغییر است.

دوستان خوبم فقط یک بخش از آسان‌ترین مباحث ریاضی کنکور تجربی باقی مانده که تیر خلاص کسب درصد مطلوب در ریاضی کنکور است. با من همراه باشید و تا این قسمت هر سوالی دارید از بخش نظرات مطرح کنید.

20 درصد ریاضی کنکور تجربی

چگونه ریاضی را 20 درصد بزنیم

در آخرین بخش از مقاله کدام فصل‌های ریاضی را برای کنکور بخوانیم به سراغ 20 درصد ریاضی کنکور تجربی خواهیم رفت. این بخش مناسب داوطلبانی است که بدترین شرایط ممکن در درس ریاضی را دارند و تمام مباحث قابل حذف ریاضی کنکور را لحاظ کرده‌ایم. مباحث پر سوال ریاضی کنکور تجربی برای 20 درصد را به‌صورت زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

 • مجموعه، الگو و دنباله
 • آمار
 • شمارش بدون شمردن و احتمال

دسته فوق جرو مباحث پرتکرار ریاضی کنکور تجربی هستند، برای تسلط روی این مباحث هم زمان تقریبی 15 الی 20 روز را می‌توان درنظر گرفت.

جمع‌بندی فصل‌های مهم ریاضی در کنکور تجربی

مباحث آسان ریاضی در کنکور تجربی

در پاسخ به این سوال که چه مباحثی از ریاضی را برای کنکور تجربی بخوانیم، می‌توانید از تصویر بالا کمک بگیرید. در این تصویر کل مباحث ریاضی تجربی براساس دسته‌بندی‌هایی که خواندید قرار داده شده و با ذخیره کردن این عکس همواره می‌توانید به مباحث پراهمیت ریاضی در کنکور تجربی دسترسی داشته باشید.

دوستان خوب تجربی توضیحات مربوط به مهمترین فصل‌های ریاضی در کنکور برای شما به پایان رسید؛ سعی کردم به بهترین شکل ممکن تمامی مواردی که نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهم؛ اگر در هر قسمت از این مقاله سوالی ذهنتان را درگیر کرده‌است همین الان از بخش نظرات مطرح کنید تا سریعا پاسخ دهیم. در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای دسترسی به سایر مقالات مباحث تست‌خیز دروس کنکور از لینک‌های زیر استفاده کنید:

مباحث ریاضی در کنکور انسانی

پایهفصلعنوان فصل
دهمفصل 1معادله درجه دوم
فصل 2تابع
فصل 3کار با داده‌های آماری
فصل 4نمایش داده‌ها
یازدهمفصل 1آشنایی با منطق و استدلال ریاضی
فصل 2تابع
فصل 3آمار
دوازدهمفصل 1آمار و احتمال
فصل 2الگوهای خطی
فصل 3الگوهای غیرخطی

ریاضی انسانی از 10 فصل در پایه‌های دهم تا دوازدهم تشکیل شده است؛ این 10 فصل را در جدول فوق به‌ترتیب پایه مشخص کرده‌ایم. البته این ده فصل در بخش بعدی به دو دسته تقسیم خواهند شد و براساس همان دو دسته به بررسی مباحث مهم در ریاضی انسانی خواهیم پرداخت.

پیش‌نیازهای ریاضی کنکور انسانی نظام جدید

پیش‌ نیازهای ریاضی در کنکور انسانی

بحث پیش‌نیازها در ریاضی رشته انسانی، مانند ریاضی تجربی صدق می‌کند؛ در رشته انسانی با دو نوع مبحث سر و کار داریم؛ مباحث زنجیروار و مباحث مستقل. مباحث مستقل به دسته‌ای گفته می‌شود که ارتباط چندانی با سایر مباحث ندارند، مانند فصل آشنایی با منطق و استدلال ریاضی. مباحث زنجیروار به دسته‌ای گفته می‌شود که با سایر فصل‌ها ارتباط دارند، مانند فصل تابع که وابسته به فصل اول ریاضی دهم است. در تصویر بالا می‌توانید دسته‌بندی مباحث مستقل ریاضی انسانی و مباحث زنجیروار را مشاهده کنید.

در بحث مطالعه ریاضی اصلا مهم نیست که ابتدا مباحث زنجیروار را مطالعه کنید یا بخش مستقل، بلکه مهم رعایت ترتیب مطالعه مباحث داخل هر دسته است. در تصویر بالا ترتیب مطالعه مباحث ریاضی انسانی نیز تعیین شده است و توصیه می‌کنم که این عکس را ذخیره کنید.

مباحث آسان ریاضی کنکور انسانی 1402

در این بخش قرار است مباحث آسان کنکور انسانی را ریز به ریز بررسی کنیم و چندین طرح مطالعاتی براساس زمانی که در اختیار دارید و رعایت دقیق پیش‌نیازهای ریاضی انسانی را در اختیارتان قرار دهم. هر تست از ریاضی رشته انسانی معادل 5 درصد است و طرح‌های مربوط به سوالات پرتکرار ریاضی کنکور انسانی با درنظر گرفتن همین درصد آماده شده‌اند. با من همراه باشید و در هربخش از مهم‌‌ترین مباحث ریاضی کنکور انسانی دچار ابهامی شدید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید.

70 درصد ریاضی کنکور انسانی

70 درصد ریاضی در کنکور انسانی

در این قسمت از دروس مهم ریاضی انسانی در کنکور به بررسی مباحث لازم برای تسلط روی 70 درصد ریاضی انسانی خواهیم پرداخت. مباحثی که برای کسب این درصد نیاز دارید براساس حجم و آسانی در تصویر بالا برای شما نمایش داده شده است؛ از نظر اکثر دانش‌آموزان رشته انسانی، مبحث تابع سنگین‌ترین بخش ریاضی انسانی است و بابت همین در این طرح حذف شده‌است؛ با اختصاص 2 الی 3 جلسه 1/5 ساعته در هفته، حدود 3 ماه برای تسلط روی این مباحث زمان نیاز خواهید داشت.

50 درصد ریاضی کنکور انسانی

چگونه ریاضی انسانی را 50 درصد بزنیم؟

دومین بخش از مباحث پرتکرار ریاضی کنکور انسانی مربوط به 50 درصد فصل‌ها می‌باشد. مباحثی که در این قسمت می‌توانند به شما کمک کنند در تصویر بالا نمایش داده شده است. مباحث قابل حذف ریاضی انسانی در این قسمت شامل تابع، معادله درجه دوم به جز حل معادله درجه دو و کاربردها و آشنایی با منطق و استدلال در ریاضیات می‌باشند.

در بررسی اینکه چگونه ریاضی انسانی را 50 بزنیم، همانند بخش قبل با اختصاص هفتگی 2 الی 3 جلسه 1/5 ساعته در هفته، می‌توانید در حدود 2 ماه روی 50 درصد مباحث پرتکرار ریاضی کنکور انسانی مسلط شوید.

30 درصد ریاضی کنکور انسانی

چگونه ریاضی انسانی را 30 درصد بزنیم؟

در بدترین شرایط ممکن هستید و حدود یک ماه تا کنکور زمان دارید؛ مباحث آسان ریاضی کنکور انسانی در این بخش به کمک شما خواهد آمد و در صورتی که هر هفته 3 جلسه 1/5 ساعته برای مطالعه ریاضی اختصاص دهید می‌توانید در حدود یک ماه روی 30 درصد ریاضی رشته انسانی مسلط شوید؛ مباحثی که در این بخش قابل سرمایه‌گذاری هستند شامل مباحث آمار و شمارش و احتمال هستند که در مجموع 6 تست از ریاضی کنکور انسانی معادل 30 درصد سوالات را به خود اختصاص می‌دهند.

جمع‌بندی فصل‌های مهم ریاضی در کنکور انسانی

فصل های مهم ریاضی در کنکور انسانی

در تصویر بالا جمع‌بندی کامل از مباحث مهم ریاضی در کنکور انسانی برای رسیدن به درصدهای 70، 50 و 30 را در اختیارتان قرار داده‌ایم و توصیه می‌کنم حتما این عکس را در گالری خود ذخیره کنید و حتی اگر فرد دیگری به آن نیاز دارد حتما برای او ارسال کنید.

به پایان مقاله مباحث مهم ریاضی در کنکور رسیدیم و همانطور که در ابتدا هم قول دادم سعی کردم کاملترین مقاله ممکن را در اختیارتان قرار دهم و به تمام سوالاتی که در این زمینه دارید پاسخ دهم؛ اگر هنوز سوال یا ابهامی دارید توصیه می‌کنم از بخش نظرات مطرح کنید و جواب خود را دریافت کنید. در ادامه می‌توانید PDF مباحث پراهمیت ریاضی در کنکور تجربی را دانلود کنید. در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم از طریق لینک‌های زیر به سایر محتواهای مهم سایت دسترسی داشته باشید:

دانلودها

سوالات متداول

5 3 رای ها
امتیاز شما به این مقاله

درباره نویسنده

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانه
دوره
خانه
پیمایش به بالا