دوست خوبم سلام؛ من علیرضا یوسفیان پور هستم معلم و مشاور تحصیلی. امروز کنار شما عزیزان هستم با بررسی کامل مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی نظام جدید. در ریاضیات رشته ریاضی مباحث بسیار گسترده است و از طرفی رقابت کم در این رشته و آمار پاسخ‌گویی نامطلوب به ریاضی باعث شده که اکثرا به دنبال سرمایه‌گذاری روی مباحث مهم ریاضی در کنکور ریاضی باشند. انتخاب مباحث تست‌خیز ریاضی رشته ریاضی نیاز به بررسی دقیق مباحث و توجه به ارتباط بین فصل‌ها دارد. در این مقاله به شما قول می‌دهم کامل‌ترین بررسی مربوط به مباحث آسان ریاضی رشته ریاضی را در اختیارتان قرار دهم تا با خیال راحت براساس سطح و زمانی که دارید بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

با من همراه باشید و در هر بخش دچار سوالی شدید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید تا جواب خود را دریافت کنید. در پایان هم می‌توانید فایل PDF مباحث پرتست ریاضی رشته ریاضی را دانلود کنید.

مباحث ریاضی در کنکور رشته ریاضی

پایهدرسفصلعنوان فصل
دهمریاضیفصل 1مجموعه، الگو و دنباله
فصل 2مثلثات
فصل 3 توان‌های گویا و عبارات جبری
فصل 4معادلات و نامعادلات
فصل 5 تابع
فصل 6 شمارش بدون شمردن
فصل 7آمار و احتمال
هندسهفصل 1ترسیم‌های هندسی و استدلال
فصل 2قضیه تالس، تشابه و کاربردهای آن
فصل 3چند ضلعی‌ها
فصل 4تجسم فضایی
یازدهمحسابانفصل 1جبر و معادله
فصل 2تابع
فصل 3توابع نمایی و لگاریتمی
فصل 4مثلثات
فصل 5حد و پیوستگی
هندسهفصل 1دایره
فصل 2تبدیل‌های هندسی و کاربردها
فصل 3روابط طولی در مثلث
آمار و احتمالفصل 1آشنایی با مبانی ریاضیات
فصل 2احتمال
فصل 3آمار توصیفی
فصل 4آمار استنباطی
دوازدهمحسابانفصل 1تابع
فصل 2مثلثات
فصل 3حدهای نامتناهی – حد در بی‌نهایت
فصل 4مشتق
فصل 5کاربرد مشتق
هندسهفصل 1ماتریس و کاربردها
فصل 2آشنایی با مقاطع مخروطی
فصل 3بردارها
ریاضیات گسستهفصل 1آشنایی با نظریه اعداد
فصل 2گراف و مدل‌سازی
فصل 3ترکیبیات (شمارش)

در جدول بالا مباحث ریاضی رشته ریاضی در یک نگاه قرار داده شده‌است. ریاضی رشته ریاضی از 4 درس ریاضی دهم و حسابان، هندسه، آمار و احتمال و ریاضیات گسسته تشکیل شده که دارای 34 فصل می‌باشند. در جدول فوق، اسامی دروس، تعداد فصل‌ها و عنوان هر فصل را می‌توانید مشاهده کنید که براساس آن به انتخاب مهم‌ترین مباحث ریاضی رشته ریاضی خواهیم پرداخت.

مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی

در ابتدا به بررسی مهم‌ترین مباحث کنکور ریاضی برای 4 درس بررسی شده در جدول قبل خواهیم پرداخت و در آخر سه طرح پیشنهادی براساس زمان و حجم مباحث در اختیارتان قرار داده می‌شود که با خیال راحت بتوانید طرح مد نظر خود را انتخاب کنید. اما توصیه می‌کنم در کنار این مقاله با استفاده از لینک‌های زیر بودجه‌بندی دروس کنکور را نیز مطالعه کنید که اطلاعات مفیدی انتظار شما را می‌کشند:

مهم‌ترین مباحث حسابان کنکور ریاضی

مباحث آسان حسابان در کنکور

حسابان و ریاضی دهم دروسی هستند که به خاطر فهم آسان‌تر نسبت به سایر دروس ریاضی، داوطلبان بیشتر روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند. این دو درس از 17 فصل تشکیل شده‌اند و مباحث آنها دارای ارتباط نزدیکی با یکدیگر هستند. در تصویر بالا کل مباحث این دو درس مشخص شده‌است؛ اما یک نکته مهم! این بخش مربوط به مهم‌ترین مباحث ریاضی دهم و حسابان است، چرا کل مباحث داخل تصویر وجود دارد؟

دلیل این موضوع دادن اختیار به شما در حذف مطالب این درس براساس زمان و سطح درسی است که دارید. مباحث حسابان و ریاضی دهم از لحاظ ساختار به دو دسته مستقل و زنجیروار تقسیم می‌شوند؛ مباحث مستقل مانند الگو و دنباله، ارتباطی با سایر فصل‌‌ها ندارند و به راحتی می‌توانید آنها را حذف کنید. اما مباحث زنجیروار ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، مثلا مثلثات که در تمام فصل‌های معادلات و نامعادلات، تابع، حد و پیوستگی، مشتق و کاربرد مشتق خود را نشان می‌دهد. در حذف مباحث زنجیروار، عدم آسیب به پیش‌نیازها بسیار مهم است و به‌همین دلیل اگر قصد حذف مباحث زنجیروار را دارید این کار را از پایین به بالا (یعنی از مبحث کاربرد مشتق) انجام دهید تا به ارتباط مباحث لطمه‌ای وارد نشود.

مباحث آسان هندسه کنکور ریاضی

مباحث آسان هندسه رشته ریاضی

بخش دوم از مقاله، بررسی مباحث مهم هندسه در کنکور ریاضی است؛ هندسه از 10 فصل تشکیل شده و باتوجه به اینکه برای درک مباحث، داشتن دید تجسمی قوی نیاز است، اکثر داوطلبان ارتباط خوبی با این درس ندارند، اما هوشمندانه‌ترین کار ممکن، تسلط روی فصل‌های آسان هندسه در کنکور ریاضی است. در تصویر بالا آسان‌ترین فصل‌های هندسه که می‌توانید روی آنها سرمایه‌گذاری کنید مشخص شده‌است.

مهم‌ترین مباحث گسسته و آمار و احتمال کنکور ریاضی

مهمترین مباحث آمار و احتمال و ریاضیات گسسته

مباحث آسان گسسته در کنکور بیشتر مربوط به فصل نظریه گراف می‌شود؛ البته منظور از “آسان” یک مقایسه نسبی در برابر سایر فصل‌ها می‌باشد. در درس آمار و احتمال هم فصل اول یعنی آشنایی با مبانی ریاضیات در مقایسه با 3 فصل دیگر این کتاب سختی و حجم بیشتری دارد و می‌توانید این فصل را حذف کنید.

خب دوستان عزیزم تا اینجا مهم‌ترین مباحث ریاضی کنکور ریاضی را بررسی کردیم؛ در بخش بعدی قرار است ترکیبی از مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی شامل سه قسمت 70 درصد، 50 درصد و 30 درصد از کل دروس را در اختیارتان قرار دهم.

70 درصد ریاضی کنکور ریاضی

70 درصد مباحث ریاضی رشته ریاضی

برای رسیدن به 70 درصد ریاضی در رشته ریاضی قرار است از تمامی دروس مباحثی را حذف کنیم و درس ریاضیات گسسته هم به‌صورت کامل از رده خارج می‌شود. مباحثی که برای رسیدن به 70 درصد از بودجه‌بندی ریاضی کنکور نیاز دارید در داخل تصویر بالا ذکر شده‌است و توصیه می‌کنم که ابتدا مطالعه خود را از مباحث ریاضی دهم و حسابان شروع کنید، سپس به سراغ آمار و احتمال بروید و در انتها هم پرونده مباحث آسان هندسه در کنکور را ببندید.

50 درصد ریاضی کنکور ریاضی

چگونه ریاضی رشته ریاضی را 50 درصد بزنیم؟

در بخش 50 درصد ریاضی کنکور رشته ریاضی تقریبا مباحث سخت و وقت‌گیر را حذف کرده‌ایم و تمرکز بیشتر روی دروس حسابان و ریاضی دهم و همچنین آمار و احتمال است. از هندسه هم ساده‌ترین فصل‌ها یعنی ماتریس و بردار درنظر گرفته شده‌است؛ فراموش نکنید اگر دنبال مهندس شدن هستید ماتریس در دروس دانشگاهی بسیار مهم است پس از همین الان برای مطالعه آن زمان اختصاص دهید.

30 درصد ریاضی کنکور ریاضی

30 درصد مباحث ریاضی رشته ریاضی

آخرین بخش از مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی نظام جدید مربوط به 30 درصد مطالب است. در این قسمت دروس هندسه و ریاضیات گسسته حذف شده و قرار است روی مباحث آسان ریاضی دهم و حسابان و آمار و احتمال کار کنید. در تصویر بالا مباحثی که برای کسب 30 درصد از ریاضی کنکور ریاضی نیاز دارید به‌صورت کامل مشخص شده اند.

دوستان خوبم به پایان مقاله مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی نظام جدید رسیدیم؛ سعی کردم تمامی اطلاعاتی که برای مهم‌ترین مباحث ریاضی کنکور ریاضی نیاز دارید در اختیارتان قرار دهم و امیدوارم لذت برده باشید. اگر در هر قسمتی سوالی برایتان ایجاد شده همین الان از بخش نظرات مطرح کنید و جواب خود را دریافت کنید. در ادامه می‌توانید محتوای این مقاله را به‌صورت PDF مباحث آسان ریاضی رشته ریاضی دانلود کنید. برای دسترسی به سایر محتواهای مهم سایت توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید که محتواهای نابی انتظار شما را می‌کشند:

دانلودها

سوالات متداول

3.6 5 رای ها
امتیاز شما به این مقاله

درباره نویسنده

اشتراک در
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانه
دوره
خانه
پیمایش به بالا